Odbywając kurs prawa jazdy uczymy się podstaw jazdy samochodem. Minimum, które pozwoli nam bezpiecznie i sprawnie poruszać się po drodze. By podróże te, nawet wynajętym samochodem, odbywały się wygodnie, wystarczy, że będziemy przestrzegać tych kilku prostych zasad.

Opróżnij kieszenie

Wsiadając do samochodu pamiętaj o tym, aby wyciągnąć wszystkie rzeczy, które masz w kieszeniach. Dzięki temu, nic nie będzie Cię uwierało w trakcie jazdy. Wyobraź sobie, że jeżdżąc codziennie do pracy, w kieszeni spodni trzymasz portfel. Najczęściej jest to po prostu niewygodne, ale tak na prawdę jest realnym zagrożeniem: może prowadzić do problemów z krążeniem w kończynach dolnych i powodować bóle kręgosłupa.

Daj odpocząć lewej stopie

Kiedy masz przed sobą dłuższą trasę i wiesz, że nie będziesz musiał zmieniać często biegów (autostrada), rozluźnij lewą nogę. Możesz to zrobić stawiając stopę na podłodze lub na specjalnie przygotowanym do tego miejscu, tuż obok pedału sprzęgła. Postawa w samochodzie oraz sposób siedzenia, nie są symetryczne, dlatego musimy dbać o odpoczynek dla kręgosłupa. Rozluźnianie lewej stopy pozwoli na zmniejszenie napięcia w dolnym odcinku kręgosłupa i w efekcie zapewni większy komfort jazdy.

Sprawdzaj ciśnienie w oponach

Przed każdą dłuższą podróżą trzeba pamiętać, aby sprawdzić stan pojazdu. Nie tylko działanie świateł, ale również stan opon, a dokładniej ich ciśnienie. To ile powietrza mają koła wpływa na to, jak porusza się pojazd i jak wygodna jest nim jazda. Niskie ciśnienie oznacza większy kontakt i tarcie z nawierzchnią, przez co opony szybciej się zużywają. Ponadto skutkuje to również większym spalaniem paliwa.

Muzyka

Najczęściej ulubionym zajęciem kierowców w trakcie jazdy jest słuchanie muzyki, czy to z radia, czy z ulubionej płyty. Rodzaj muzyki jakiej słuchamy ma duży wpływ na to jak jeździmy. Głośna, energiczna muzyka powoduje nie tylko wzrost ciśnienia krwi, ale również opóźnienie naszych reakcji. W takich warunkach jesteśmy bardziej skłonni do szybkiej i nieostrożnej jazdy, a co za tym idzie, powodujemy więcej wypadków.

Uwaga na drogę

Wielu początkujących kierowców skupia swoją uwagę na drodze tylko na kilka metrów wprzód. A jeżeli jadą za kimś, to uważają, że wystarczy obserwować zderzak samochodu przed nimi. To jest bardzo poważny błąd. Takie zachowanie znacznie ogranicza pole widzenia oraz nie daje szansy na szybką reakcję w przypadku nieoczekiwanego zdarzenia. Koniecznie dbajmy i wyrabiajmy w sobie nawyk patrzenia w dal. Należy obrać punkt, który jest w dużej odległości od nas i jechać w jego kierunku obserwując przy tym najbliższą okolicę.

Powyższe porady znacznie zwiększą komfort jazdy samochodem, a dodatkowo pozwolą czerpać więcej przyjemności z podróży, także wypożyczonym samochodem. Spróbuj wykorzystać, którąś z nich podczas najbliższej jazdy samochodem. A jeżeli nie masz auta to zapraszamy do skorzystania z oferty wypożyczalni samochodów As-Car w Gdańsku.