W Polsce obowiązuje przepis, na mocy którego kierujący pojazdami są zobowiązani do ciągłego używania świateł podczas jazdy. Duża ilość samochodów spotykanych obecnie na drogach ma zamontowane światła dzienne, których można używać od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Jednak należy pamiętać, że wraz ze zmianą warunków koniecznym jest ich przełączenie na światła mijania.

Bezpiecznie światła do jazdy dziennej

Nowe pojazdy mają na ogół fabrycznie montowane światła do jazdy dziennej. Właściciele starszych samochodów często decydują się na zamontowanie takiego oświetlenia do swoich pojazdów. Jednak należy pamiętać, że zakupione lampy muszą posiadać homologację – na kloszach powinny się znajdować nieusuwalne oznaczenia (E oraz RL lub DRL). Tylko takie wyposażenie może zapewniać odpowiednią wydajność w parze z bezpieczeństwem (nie będzie oślepiać kierowców z naprzeciwka). Ponadto światła te muszą być prawidłowo zamontowane:

  • Symetrycznie względem osi
  • Na tej samej wysokości
  • W odległości minimum 25 cm od ziemi do dolnej krawędzi lampy, maksymalnie 150 cm od ziemi do górnej krawędzi
  • Odległość między lampami mierzona od wewnętrznej krawędzi nie może wynosić mniej niż 60 cm, chyba że szerokość pojazdu jest mniejsza niż 130 cm – wtedy odległość minimalna wynosi 40 cm
  • Lampy nie mogą wystawać poza boczny obrys pojazdu lub być zamontowane dalej niż 40 cm od niego
  • Światła do jazdy dziennej powinny posiadać moduł automatycznego włączania oraz wyłączania (system towarzyszący podczas odpalania i gaszenia silnika)
  • Muszą się automatycznie wyłączać podczas włączania świateł mijania lub drogowych (wyjątek stanowi wysyłanie sygnałów świetlnych)

Zmiana warunków atmosferycznych

Każda zmiana warunków pogodowych zobowiązuje kierowcę do przełączenia świateł dziennych na mijania (i przeciwmgłowe w razie mglistej aury). Należy pamiętać, że w trakcie deszczu, większego zachmurzenia lub mgły, światła do jazdy dziennej nie spełniają swojej funkcji i pojazd się na nich poruszający stwarza zagrożenie dla pozostałych użytkowników ruchu drogowego z uwagi na drastyczny spadek widoczności takiego pojazdu. Wjazd do tunelu również obliguje kierowców do przełączenia świateł „dziennych” na mijania. Osoby kierujące samochodami nie mogą również zapominać o tym, że światła jazdy dziennej znajdują się tylko z przodu samochodu, dlatego po zapadnięciu zmroku stwarzają duże zagrożenie pojazdom jadącym za nimi.