Jazda samochodem jest przyjemnością dla wielu kierowców, szczególnie tych, którzy kochają motoryzację. Prowadzenie auta to jednak nie tylko radość, ale również duża odpowiedzialność. Prowadząc pojazd należy zachowywać czujność przez cały czas, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i osobom postronnym. Wzmożoną ostrożność należy zachowywać podczas jazdy po mieście, gdzie panuje większe natężenie ruchu i ryzyko narażenia na niebezpieczeństwo pieszych oraz rowerzystów.

Właściwa dynamika jazdy i zachowywanie odpowiednich odstępów

Poruszając się samochodem po mieście koniecznym jest zachowanie dynamiki zapewniającej płynną jazdę. Spod świateł przyspieszamy stopniowo, ponieważ w tych miejscach występują przejścia dla pieszych, a co za tym idzie duże nagromadzenie przechodniów. Stąd bardzo ważne jest zachowanie szczególnej czujności.

Jadąc za innym samochodem zachowujemy odstęp pozwalający nam skutecznie wyhamować w razie niespodziewanej sytuacji (nigdy nie wiadomo, co może wydarzyć się przed jadącym z przodu pojazdem). Tak samo postępujemy w przypadku wyprzedzania innych uczestników ruchu. Wykonując ten manewr, omijamy inny pojazd zachowując bezpieczną dla nas jak i dla niego odległość. Jest to szczególnie ważne podczas wyprzedzania rowerzystów, robiąc to nieumiejętnie możemy narazić ich na utratę równowagi i spowodować tym samym nieszczęśliwy wypadek.

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i sygnalizowanie wykonywanych manewrów

Jest to niby oczywista zasada, ale bardzo wielu kierowców wciąż się do niej nie stosuje. Jeśli podczas jazdy usłyszymy trąbiący z tyłu samochód, natomiast licznik naszego auta będzie pokazywał przepisową prędkość, to nie powinniśmy reagować przyspieszeniem, ponieważ możemy narazić innych użytkowników na niebezpieczeństwo.

Sygnalizowanie zmiany pasa ruchu i skrętu na skrzyżowaniach jest warunkiem bezpiecznej jazdy. Podobnie jak stosowanie się do wszystkich znaków drogowych i zatrzymywanie się na każdym czerwonym świetle.

Spoglądanie na sygnalizację świetlną dla pieszych – zachowanie ostrożności przy przejściach

Dla zachowania ostrożności dobrze jest spoglądać na światła dla pieszych oraz ich reakcje. Musimy być przygotowani na różne zachowania przechodniów, ponieważ każdemu może przydarzyć się chwila roztargnienia. Przy przejściach nieposiadających sygnalizacji warto jest dostatecznie zwolnić, kiedy widzimy pieszego na chodniku, ponieważ w nieoczekiwanym momencie może on wtargnąć na pasy.

Jazda na tzw. suwak i płynna zmiana pasów

Zmiana pasów we właściwym momencie jest bardzo istotnym elementem bezpiecznej jazdy. Cały manewr musimy wykonać sprawnie przy zachowaniu maksymalnej ostrożności (konieczne jest spoglądanie w lusterka).

Na jednokierunkowych drogach dwupasmowych często mamy do czynienia z wyłączeniem jednego pasa. W godzinach szczytu, wiele samochodów często dojeżdża do jego końca, po czym musi czekać na życzliwość innych kierowców, którzy muszą „wpuścić” inny pojazd zjeżdżający z lewej strony przed siebie. Aby unikać takich sytuacji, warto sygnalizować manewr zmiany pasa ruchu już wcześniej. Jednak należy przy tym pamiętać, że i tak musimy czekać na reakcję pojazdu obok, żeby przypadkiem nie wymusić pierwszeństwa.