Wypożyczonym samochodem przez Gdańsk – Wyspa Sobieszewska.

Mobilność, czyli posiadanie samochodu na wakacjach, daje szansę dotarcia do atrakcji turystycznych położonych poza centrum miasta. Takim miejscem w Gdańsku jest Wyspa Sobieszewska z pięknymi szerokimi plażami i bajecznie białym piaskiem. Jeśli nie lubicie turystycznego gwaru, a cenicie piękno przyrody – na pewno będziecie zachwyceni.

Plaża i ptaków śpiew.

Wyspa Sobieszewska to najdalej na wschód wysunięta część Gdańska obdarzona sporymi walorami przyrodniczymi. Nadmorski las, kilka kilometrów szerokiej plaży oraz możliwość podglądania życia dzikich ptaków i kilka unikalnych atrakcji turystycznych sprawiają, że Wyspa Sobieszewska to doskonałe miejsce na relaks. Położone na wyspie, lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie tereny lęgowe ptactwa wodnego z rezerwatami Mewia Łacha i Ptasi Raj, to miejsca gdzie gniazdują setki tysięcy ptaków, należące do ponad 300 gatunków. W rezerwacie Ptasi raj funkcjonuje od 2003 r. ścieżka edukacyjna, którą warto przejść się, by zobaczyć jak wielkie dziedzictwo przyrodnicze posiada Polska. To jeden z najcenniejszych pod tym względem rejonów w Polsce.

Historyczne dziedzictwo.

Osoby lubiące historię znajdą tu również coś dla siebie. Do atrakcji Wyspy Sobieszewskiej należą również letnia rezydencja nazistowskiego dygnitarza w Orlu zwana „Forsterówką”, mennonickie nagrobki w Sobieszewie, oraz izba pamięci Wincentego Pola, autora określenia „Wisła Śmiała” – polskiej nazwy Przełomu. Zabytkiem techniki jest śluza w Przegalinie, oddzielająca Martwą Wisłę o jej głównego nurtu, wzniesiona w końcu XIX w.

Czym jest wyspa?

Wyspa jest częścią pasa wydm nadmorskich zaliczanych do Mierzei Wiślanej, oddzieloną od reszty świata korytem Martwej Wisły od południa, Wisłą Śmiałą od zachodu i Przekopem Wisły od wschodu. Wyspiarskiego charakteru miejsce to nabrało w XIX wieku, kiedy to skute lodem wody Wisły przebiły się we wsi Górki przez wydmy, tworząc nowe ujście, zwane Przełomem (później nazwane Wisłą Śmiałą). Wzdłuż drogi poprowadzonej południowym skrajem wyspy znajdują się osady, z których największą jest Sobieszewo.

Dojazd samochodem.

Dojazd możliwy jest z 3 stron. Najszybciej od strony północnej, mostem na Martwej Wiśle, czynnym przez cały rok (24h). Most ten zapewnia stałą komunikację z Wyspą od strony Gdańska. Proponujemy także 2 pozostałe drogi prowadzące na Wyspę Sobieszewską: od strony północno-wschodniej: mostem na śluzie w Przegalinie oraz od strony wschodniej: przeprawą promową na Wiśle Przekop.

Wyspa Sobieszewska to niezwykle urokliwe miejsce, do którego warto udać się jeśli szukasz ucieczki od typowego gwaru turystycznego. Warto rozważyć wypożyczenie samochodu, jeśli takowego nie posiadasz do swojej dyspozycji podczas wakacji. Gwarantujemy, że to ten typ wycieczki, którego na pewno nie będziecie żałować.

Zdjęcia i opracowane na podstawie: http://pomorskie.travel/Odkrywaj-Regiony-Trojmiasto-Gdansk/1165/Wyspa_Sobieszewska