Urlop w Polsce i zwiedzanie któregoś z zabytkowych miast? Załatwianie spraw biznesowych poza miejscem zamieszkania? Coraz częściej decydujemy się w tym przypadku na wynajem samochodu z lokalnej wypożyczalni. A co, jeśli chcemy przekroczyć granicę? Czy wypożyczenie jest możliwe? Na co zwrócić uwagę?

Wybierz dobrą wypożyczalnię

Choć może wydawać się to niewiarygodne, nie wszystkie wypożyczalnie oferują możliwość przekroczenia granicy wynajmowanym samochodem. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług danej wypożyczalni, zadzwońmy lub sprawdźmy informację na stronie internetowej, by dowiedzieć się, że taka usługa jest realizowana. W As-Car nie będzie z tym najmniejszych problemów.

Uzyskaj zgodę wynajmującego

Jeśli decydujemy się na wyjazd zagraniczny wynajmowanym samochodem, musimy uzyskać pozwolenie wypożyczalni. Będziemy musieli określić cel naszej podróży i oczywiście termin wynajmu. Niektóre wypożyczalnie mają w tym zakresie pewne obostrzenia, pozwalając np. na wyjazd wyłącznie do krajów sąsiednich lub do krajów Unii Europejskiej. Po uzyskaniu zgody warto również zapoznać się z ogólnym regulaminem wynajmu aut, by dowiedzieć się, jakie obowiązki na nas ciążą. Prawdopodobnie będziemy również poproszeni o przedstawienie podstawowych dokumentów, np. prawa jazdy, dowodu osobistego, karty kredytowej lub debetowej. W wielu przypadkach spotkamy się też z koniecznością uiszczenia kaucji zwrotnej na czas wyjazdu poza granice Polski. Oczywiście, po dopełnieniu formalności i uzyskaniu zgody, będziemy musieli również podpisać umowę wynajmu.  

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wypożyczenie samochodu na podróż zagraniczną właściwie nie różni się od wynajmu krajowego. Pamiętajmy jednak, że nasz kontakt z wypożyczalnią będzie ograniczony. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zapoznajmy się dobrze z flotą dostępnych pojazdów, sprawdźmy stan techniczny i zapytajmy o kwestie związane z ubezpieczeniem. Być może warto będzie wykupić jakiś dodatkowy pakiet, zwłaszcza gdy planujemy dłuższą podróż? Wybierzmy takie wypożyczalnie, które nie będą podnosić stawki dobowej (lub miesięcznej) za wypożyczenie samochodu w celu podróży zagranicznej albo kwota ta będzie różnić się tylko nieznacznie.

Dodatkowe koszty

Na ogół, przy wypożyczaniu samochodu za granicę musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Już przy wynajmie będziemy musieli zapłacić stosowną kwotę i prawdopodobnie zostanie od nas przyjęta kaucja zwrotna. Podobnie jak w przypadku wypożyczeń krajowych, musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami za przekroczenie dziennego limitu kilometrów, a także możliwość dopisania drugiego kierowcy, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku podróży zagranicznych.

Wszelkie wątpliwości warto rozwiać przed samym wypożyczeniem samochodu. Najlepiej zadzwonić do danego przedsiębiorstwa, by zapytać o wszystkie nurtujące nas kwestie.