Nawet w wynajętym samochodzie najmłodsi potrafią się nudzić. Nie zawsze ma na to wpływ długość dystansu, czasem dziecko po prostu nie lubi jeździć autem. Zadają mnóstwo pytań, płaczą, kłócą się między sobą, utrudniając innym podróżnikom drogę. Co wtedy zrobić? Znamy na to kilka sprawdzonych sposobów.

Samochodowe Bingo

Możecie skorzystać z istniejących planszy lub przygotować je przed podróżą sami. Poniżej zamieszczamy dwa gotowe rozwiązania oraz pustą tabelkę, którą możecie własnoręcznie uzupełnić. Przed podróżą najlepiej zalaminować bingo – będzie wielokrotnego użytku jeśli użyjecie do zaznaczania flamastrów lub markerów do tablic. Przygotujcie kilka wersji ułożenia znaków. Ten kto pierwszy zobaczy np. samochód danej marki informuje o tym na głos i zakreśla na swojej karcie. Wygrywa ta osoba, która, jako pierwsza zakreśli wszystkie okienka w pionie lub poziomie.

Wypożycz Renault Trafic
źródło

 

Audiobook

W dłuższą podróż warto wybrać się z audioookiem ulubionej bajki, lub po prostu płytą z piosenkami, które dziecko zna. To pozwoli maluchowi oswoić się z nietypową sytuacją, jaką jest podróż, a także zrelaksować się i poczuć bezpiecznie.

Zdrowe przekąski

Często zniechęcenie i rozdrażnienie wynikać może z głodu. W podróż warto zaopatrzyć się zdrowe przekąski, np. surowe warzywa pocięte w słupki, suszone owoce, orzechy, a także wodę, czy soki owocowe.

Informacje

Starsze dzieci mogą być zainteresowane drogą samą w sobie. Warto pomyśleć o mapie, z wyraźnie zaznaczoną trasą. Dzięki temu dzieciaki będą mogły śledzić postępy w podróży, a także zadawać pytania na interesujące je tematy. Taka wycieczka, to dobry sposób by budować dziecięcą świadomość dotyczącą miejsc, w których się znajdujemy i przez które przejeżdżamy.

Samochodowe niespodzianki

Przed podróżą możesz przygotować dla każdego podróżnika torbę niespodziankę, która każdy będzie otwierał w wyznaczonym czasie. W środku mogą znaleźć się kredki, malowanka, jajko niespodzianka lub inne małe, ale pochłaniające uwagę na dłuższą chwilę przedmioty.

Zabawa w liczenie

Starsze dzieci można zaangażować w zabawę w sumowanie liczb na rejestracjach mijanych samochodów. Punkt zyskuje ta osoba, która pierwsza poda prawidłową sumę. Wcześniej należy ustalić do ilu punktów toczy się rywalizacja oraz co otrzyma zwycięzca.

Powyższe zabawy mogą umilić podróż wszystkim uczestnikom. Jakie są Wasze sposoby na podróżną nudę? Podzielcie się proszę nimi w komentarzach.