Wynajem samochodów to doskonałe rozwiązanie w wielu sytuacjach dnia codziennego. Pozwala na załatwienie wielu spraw biznesowych w innym mieście, umożliwia wygodne zwiedzanie nieznanych nam miejsc wraz z rodziną. Jest po prostu znacznym ułatwieniem na co dzień. Niestety, nie na wszystkie wydarzenia na drodze mamy wpływ, a niekiedy po prostu zdarza się chwila nieuwagi, której skutkiem jest stłuczka lub wypadek drogowy. Jak zachować się w takiej sytuacji, jeśli podróżujemy wynajętym samochodem?

Zanim wyruszysz w drogę, zapoznaj się z umową

Jak każda usługa, wynajem samochodów obwarowany jest postanowieniami zawartymi w umowie, którą podpisuje się w momencie wypożyczenia auta. Zanim ją podpiszemy, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej treścią, by poznać wszystkie ciążące na nas obowiązki i koszty związane z użytkowaniem pojazdu. W takiej umowie znajdziemy również wszystkie informacje na temat tego, co robić w przypadku, gdy dojdzie do wypadku drogowego z naszym udziałem.

Kwestia ubezpieczenia

Przed wyruszeniem w podróż powinniśmy także przemyśleć kwestię ubezpieczenia. Standardowo w ofercie wypożyczalni samochodów, każdy z pojazdów posiada ubezpieczenie OC i AC. Wszelkie sytuacje na drodze spowodowane z winy innych uczestników ruchu są zatem odpowiednio zabezpieczone polisą ubezpieczeniową. W przypadku gdy to my jesteśmy sprawcami wypadku, musimy liczyć się z koniecznością zapłaty za spowodowaną szkodę. Niektóre firmy umożliwiają też wykupienie rozszerzonego pakietu ubezpieczenia, co pozwoli uniknąć obowiązku uregulowania udziału własnego.

Gdy dojdzie do stłuczki – co robić?

Kiedy już dojdzie do nieoczekiwanego wydarzenia na drodze, niezależnie od tego, czy jesteśmy poszkodowani czy też do stłuczki doszło z naszej winy, powinniśmy zachować spokój. Trzeba w tej sytuacji wykazać się odpowiedzialnością i postąpić zgodnie z instrukcjami zawartymi w umowie wynajmu pojazdu. Dobrze, jeśli mamy ją przy sobie. Możemy wtedy zajrzeć i mieć pewność, że stresująca sytuacja nie wpłynie na podjęte przez nas działania. Powinniśmy dopilnować wszystkich ciążących na nas obowiązków. Najczęściej pierwsza rzecz, którą powinniśmy zrobić, to rozmowa z uczestnikiem zdarzenia i wyjaśnienie, że podróżujemy samochodem z wypożyczalni i musimy postępować zgodnie z wytycznymi danego przedsiębiorstwa. Niezwłocznie powinniśmy skontaktować się z wypożyczalnią i poinformować o zaistniałym zdarzeniu. Kolejnym krokiem powinno być wezwanie policji na miejsce wypadku. Odpowiednia dokumentacja posłuży wszystkim późniejszym czynnościom związanym z realizacją ubezpieczenia samochodu.

Co dalej z naszą podróżą?

Jeśli wypadek nie był spowodowany przez naszą nieuwagę, wszystkimi formalnościami zajmą się przedstawiciele wypożyczalni. Niewielka kolizja nie powinna przerywać naszej podróży. Wypożyczalnia samochodów w tej sytuacji pozwoli nam skorzystać z pojazdu zastępczego.

Stłuczka na drodze to wydarzenie stresujące, zwłaszcza gdy uszkodzony pojazd nie jest naszą własnością. Trzeba pamiętać o rozwadze i zachowaniu wszystkich obowiązków, które ciążą na nas na podstawie podpisanej umowy wynajmu samochodu.