Jedną z największych zalet wynajmu samochodu jest to, że możemy przez jakiś czas stać się „posiadaczami” auta innego niż własne. Ma to szczególne znaczenie, kiedy planujemy kilkudniowy wyjazd rodzinny. Nie zawsze przecież dysponujemy pojazdem, który odpowiada wymaganiom takiej podróży. Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu samochodu na rodzinną wycieczkę?

Bezpieczeństwo

To jedna z najważniejszych cech, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze rodzinnego samochodu. Niezależnie od tego, ja jaki model się zdecydujemy, wypożyczając samochód, musimy sprawdzić jego stan techniczny. Warto zwrócić uwagę na to, czy samochód posiada wspomaganie kierownicy i dodatkowe usprawnienia, jak np. system wykrywania pieszych, czujniki parkowania czy kamerę cofania. Obowiązkowo muszą się w nim znaleźć poduszki powietrzne.

Ekonomia

Wypożyczając samochód, nie jesteśmy zwolnieni z kosztów eksploatacyjnych. Dla wielu osób ważne będzie spalanie wypożyczanego auta. Dobrym wyborem ekonomicznego samochodu może być Toyota Yaris lub Seat Ibiza z silnikiem Diesla 1,2. Być może warto rozważyć również wynajem samochodu z silnikiem hybrydowym?

Komfort

Głównym elementem, który wpływa na wybór samochodu, jest wielkość rodziny. Jeśli jest to rodzina mała (3-4 osobowa), mamy większe pole manewru. Możemy zdecydować się na pojazdy właściwie każdej klasy. Sprawdzą się tutaj popularne samochody, tj. Toyota Yaris czy Renault Clio. Kiedy rodzina jest większa, doradzamy postawić na pojazdy typu combi lub SUV. Tu dobrym wyborem będą Seat Exeo czy też Skoda Octavia Combi. Zapewnią one komfort 5-osobowej rodzinie, zwłaszcza gdy planujemy dużą podróż. Modele takie na ogół wyposażone są w pojemny bagażnik. Zabierzemy więc ze sobą wszystko, czego nam potrzeba w czasie wypadu.

A może minivan?

Coraz popularniejszym wyborem na wyjazd rodzinny są minivany. Zapewniają one bardzo duży komfort w czasie rodzinnej podróży, zwłaszcza gdy przemierzamy spore odległości. Bagaż na pewno pomieścimy w bagażniku takiego pojazdu, a także na siedzeniach niezajętych przez pasażerów. Chętnie wybierany jest np. VW Touran, wyposażony w podłokietnik z regulacją wysokości podnoszący komfort prowadzenia pojazdu, a także system klimatyzacji i nawiewów, co może mieć szczególne znaczenie, jeśli już planujemy majówkę lub urlop wakacyjny. Doskonale sprawdzi się też 7-osobowy Chrysler Grand Caravan. Oprócz przestronności gwarantuje też bezpieczeństwo podróżującym. Został wyposażony w kamerę cofania, elektryczne lusterka czy czujniki parkowania, znacznie ułatwiające prowadzenie i wykonywanie manewrów. To również gwarancja komfortu – obracane fotele, kierownica multifunkcyjna, 3-rzędowa klimatyzacja to tylko niektóre udogodnienia tego samochodu. Automatyczna skrzynia biegów odciąży kierowcę w czasie długiej podróży.

Wybierając samochód na podróż rodzinną, możemy kierować się różnymi czynnikami. Przede wszystkim jednak postawmy na własne upodobania i preferencje. Wtedy podróż, nawet jeśli pozbawiona będzie wygód, na pewno dostarczy nam wrażeń i pozwoli spędzić nam jakościowy czas z rodziną.