Mimo, że na zewnątrz zima pełną parą, mało kto zamierza rezygnować z podróżowania samochodem. Gdy jest zimno i mokro nie ma nic lepszego niż wsiąść do ciepłego samochodu i z łatwością przemieścić się z punktu A do punktu B. Jednak czasami taka pogoda może powodować pewne utrudnienia, które z pozoru są trudne do wyeliminowania. Chcąc ułatwić Wam trochę ten trudny czas, przygotowaliśmy garść porad, które możecie wykorzystać, aby poradzić sobie z zimowymi trudnościami!

Zaparowane szyby

Częstym problemem kierowców zaraz po odpaleniu samochodu są zamglone szyby. Dzieje się tak przez wysoką wilgotność powietrza o tej porze roku. Na szczęście można sobie z tym poradzić, na przykład poprzez wymianę wycieraczek podłogowych, na takie, które nie będą gromadziły wody. Innym sposobem jest zamontowanie specjalnych pochłaniaczy wilgoci z powietrza lub zrobienie go samodzielnie. Wystarczy zwykły pojemnik z solą, aby rozwiązać problem. Oprócz tego, zaleca się utrzymywanie czystości wewnątrz pojazdu. Kurz, który osadza się na szybie i innych elementach pojazdu ma zdolność absorbcji wody, co później przyczynia się do zaparowanych szyb zimą. Należy pamiętać, że rozpoczynając podróż należy włączyć nawiew zewnętrzny oraz uchylić okna. Pozwoli to wypchnąć ze środka wilgotne powietrze i wtłoczyć świeże.

Sposoby na przymrozki

Nocne przymrozki mogą dać się we znaki nie tylko niską temperaturą, ale także poprzez utrudnienie dostania się do samochodu. Pewnie nie raz spotkaliście się z tym, że rano chcąc otworzyć drzwi nie mogliście tego zrobić przez zamrożony zamek w drzwiach. Jeśli posiadacie samochód na pilota to jesteś szczęściarzami, a dla wszystkich pozostałych mamy dwie rady. Po pierwsze użyjcie zapalniczki do ogrzania klucza. W ten sposób ciepło roztopi lód i pozwoli na swobodne wsunięcie klucza w zamek. Gdy nie macie jak tego zrobić, spróbujcie wdmuchać ciepłe powietrze do środka. Jeżeli jakimś cudem uda Wam się zdobyć słomkę, to z jej pomocą zrobicie to o wiele precyzyjniej i szybciej. Innym pomysłem jest użycie płynu dezynfekującego do rąk, który jest na bazie alkoholu. Wykorzystacie go nie tylko do odblokowania zamka, ale także na przymarznięte drzwi, a nawet wycieraczki.

Wolicie zapobiegać niż leczyć? W takim wypadku musicie zaopatrzyć się w puszkę WD-40 i nasmarować wszystkie zamki i zawiasy, co uchroni te elementy przed przymarzaniem. Jeśli chodzi o szyby, to możecie stworzyć własny środek, który sprawi, że zapomnicie czym jest poranne skrobanie szyb. Do pojemnika z atomizerem wlejcie ocet i wodę w proporcji 3:1 i taką miksturą spryskujcie szyby każdego wieczora.

Ekspresowe odśnieżanie

Każdy właściciel samochodu patrząc przez okno i widząc prószący śnieg myśli tylko o jednym – znowu trzeba odśnieżać. Nikt tego nie lubi, ale jest sposób, który może znacznie to ułatwić. Przede wszystkim liczy się przygotowanie samochodu. Zanim zacznie padać śnieg, karoseria auta musi być czysta i wywoskowana. Śliska nawierzchnia sprawi, że lekki śnieg nie przyczepi się do samochodu, a w przypadku intensywnych opadów, pomocna okaże się zmiotka. Jeżeli nie zdążyliście tak przygotować swojego pojazdu, to pozostaje Wam uzbroić się w skrobaczkę. Jednak uważajcie! Sprawdźcie, czy nie jest poszarpana, czy połamana, ponieważ w ten sposób możecie przez przypadek zarysować szyby i karoserię. Nie zapominajcie o dachu, ponieważ warstwa śniegu, która się na nim znajduje stanowi zagrożenie zarówno dla Was, jak i dla osób jadących za Wami. Poza tym, zgodnie z prawem, możecie za to otrzymać mandat w wysokości 200zł, za stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa na drodze.

Zima to najbardziej wymagająca pora roku dla każdego kierowcy. Nie dość, że trzeba znacznie bardziej uważać na drogach, to dodatkowo pogoda dostarcza wielu innych większych i mniejszych problemów. Mamy nadzieję, że tych kilka porad ułatwi Wam codzienne podróżowanie, a jeśli wybieracie się nad morze spędzić zimowy urlop i szukacie auta, które zabierze Was, wszędzie tam, gdzie tego potrzebujecie, to koniecznie sprawdźcie auta dostępne w ofercie wypożyczalni samochodów AS-Car w Gdańsku!