Niezbędnik kierowcy, czyli co należy, a co warto mieć w samochodzie, nawet wypożyczonym.

Podczas jazdy samochodem mogą przytrafić się różne sytuacje. Każdy kierowca powinien zawczasu pomyśleć o tym, co powinien mieć w samochodzie. Część wyposażenia regulowana jest w Polsce przepisami, pozostałe rzeczy warto mieć dla swojej wygody i bezpieczeństwa, szczególnie jeśli planujemy dłuższą podróż. Poniższe elementy mogą uchronić nas przed stresem i nieprzyjemnymi sytuacjami na drodze.

Obowiązkowe wyposażenie.

W Polsce przepisami, Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. dotyczącego niezbędnego wyposażenia samochodu, bezwzględnie wymagane są dwa elementy:

  • gaśnica posiadająca aktualną homologację,
  • trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji.

Gaśnica powinna mieć pojemność min. 1 kg, aktualną homologację i przechodzić corocznie badania techniczne. W samochodzie powinna być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu (nie w bagażniku!).

Trójkąt z homologacją gwarantuje natomiast, że powierzchnia odblaskowa jest na tyle duża, że po postawieniu na drodze trójkąt będzie wystarczająco widoczny.

Wyposażenie dodatkowe

Kamizelka odblaskowa.

Jest to ten rodzaj „bagażu”, który nie jest od nas wymagany prawnie w Polsce, jednak każdy rozsądny kierowca powinien go posiadać w samochodzie. Bez kamizelki odblaskowej, w przypadku awarii, która przytrafi się nam nocą, jesteśmy całkowicie niewidoczni. Kamizelka zapewnia odpowiednią widoczność i tym samym chroni nas przed potrąceniem przez innych kierowców.

Apteczka.

Nie lekceważmy obecności apteczki w samochodzie, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy będzie nam potrzebna. Dbajmy o termin ważności wszystkich jej elementów. Niezbędnym wyposażeniem apteczki są: bandaże, plastry, opaska uciskowa, środek dezynfekujący, ustnik do prowadzenia sztucznego oddychania oraz rękawiczki.

Koło zapasowe.

Niby oczywista rzecz, a zdziwilibyście się ilu kierowców nie posiada koła zapasowego lub o jego istnieniu nie pamięta. Nie wystarczy, by koło na co dzień jeździło z Wami w bagażniku. Regularnie sprawdzajcie ciśnienie w oponie, bo w razie potrzeby wymiany koła, możecie się niemile zaskoczyć.

Podnośnik i klucz do kół.

Samo koło zapasowe nie wystarczy. By sprawnie przeprowadzić jego wymianę przyda się Wam podnośnik i zestaw kluczy do kół. Nawet jeśli poprosicie osobę trzecią o pomoc, to wymiana koła pójdzie sprawniej, jeśli będziecie dysponować do tego odpowiednim sprzętem.

Linka holownicza.

Stare powiedzenie mówi, że „przezorny zawsze ubezpieczony”. Taką też zasadę sugerujemy stosować w przypadku jazdy samochodem. Na wypadek awarii i całkowitego unieruchomienia pojazdu przyda się Wam linka holownicza, dzięki której życzliwa osoba będzie mogła pociągnąć Wasz samochód wprost do warsztatu. Oszczędzi Wam to sporych kosztów wynajmu lawety.

Olej silnikowy i płyn do spryskiwaczy.

Jeśli planujecie dłuższą podróż warto zaopatrzyć się w zapas oleju silnikowego oraz płynu do spryskiwaczy. Samochód średnio zużywa 1 litr oleju na 1000 kilometrów i musicie być gotowi na jego uzupełnianie. W trasie ważny jest również płyn do spryskiwaczy, który zapewnia nam odpowiednią widoczność – usuwa latem owady, a zimą osad z soli, którą posypywane są ulice.

Latarka.

Bardzo przydatnym, szczególnie nocą, przedmiotem jest latarka. Jeśli będziemy czegoś szukać, lub zechcemy wymienić jakąś część w samochodzie, ułatwi nam znacznie życie.

Cenimy sobie bezpieczeństwo naszych klientów, dlatego wszystkie samochody w wypożyczalni AS-Car wyposażone są powyższe elementy, o których była mowa artykule. Chętnie poznamy również Wasze opinie. Co zawsze wozicie ze sobą w samochodzie?