Niezależnie od doświadczenia, czy długości posiadania prawa jazdy, każdemu mogą zdarzyć się wypadki samochodowe. Musimy pamiętać, że na drodze nie jesteśmy sami i musimy myśleć nie tylko za siebie, ale też za innych uczestników ruchu. Stworzyliśmy listę najczęstszych wypadków drogowych, aby zwrócić Waszą uwagę na błędy popełniane podczas jazdy.

Zły stan dróg

Nieważne jakim samochodem jedziesz, ważne po jakiej drodze. Koniecznie trzeba zwracać uwagę na nawierzchnię, po której się poruszamy. Jeżeli widać, że stan drogi jest bardzo zły, są koleiny i dziury, to lepiej puścić nogę z gazu. Nadmierna prędkość sprawia, że nie wszystko da się zauważyć dostatecznie wcześni, aby bezpiecznie ominąć przeszkodę. Wpadając w głęboki dół możemy nie tylko uszkodzić samochód, ale też stracić panowanie nad samochodem i wjechać na przeciwległy pas wprost pod koła innego auta.

Nie zachowanie dostatecznej odległości

Jeśli jadąc samochodem zawsze jedziecie zaraz przy czyimś zderzaku, to robicie duży błąd. Zachowanie odpowiedniej odległości od samochodu z naprzeciwka jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Przy dużych prędkościach liczy się każda sekunda, a trzeba pamiętać, że Nasz organizm działa z opóźnieniem. Zaleca się, aby zawsze zostawiać tyle miejsca przed sobą, ile zająłby jeden samochód.

Pogoda

Styl jazdy powinien zawsze być dostosowany do warunków panujących na drodze. Nie ma od tego żadnych odstępstw, to zasada, której każdy kierowca musi się trzymać. Śnieg, deszcz, piach, liście – to wszystko ma wpływ na to, jak samochód daje się prowadzić. Kiedy wiadomo, że nawierzchnia może być śliska, należy zmniejszyć prędkość i zwiększyć czujność, ponieważ nie wiadomo kiedy auto straci przyczepność. Szczególnie zimą trzeba uważać na drogi, gdyż nawet kiedy nawierzchnia wydaje się sucha, może być na niej warstwa lodu, która stanowi duże niebezpieczeństwo.

Motocykle

Wszyscy uczestnicy ruchu powinni się wzajemnie szanować. Zarówno samochody, jak i motocykle mają takie same prawa, więc trzeba wzajemnie na siebie uważać. Niestety często dochodzi do wypadków spowodowanych przez nieuwagę kierujących autami. Trzeba pamiętać, że motocykliści mogą pojawić się znikąd, dlatego należy zawsze upewnić się dwa razy, czy można bezpiecznie wykonać dany manewr. Samo patrzenie w lusterka nie wystarcza, więc trzeba odwracać głowę w celu sprawdzenia martwego punktu.

Telefony

Obecnie telefony komórkowe są bardzo absorbujące. Co chwilę pojawiające się powiadomienia rozpraszają kierowcę w tracie jazdy, co powoduje, że nie może dostatecznie skupić uwagi na drodze. O ile z telefonami można poradzić sobie dzięki zestawom głośnomówiącym, to smsów już nikt na głos nie przeczyta. Często czuć nieodpartą pokusę na odczytanie wiadomości, która właśnie nadeszła. To może tłumaczyć statystyki świadczące o rosnącej liczbie wypadków drogowych spowodowanych przez telefon komórkowy. Koniecznie trzeba sobie uświadomić, że zerkając na telefon tracimy cenne sekundy z drogi. Czas się nie zatrzymuje, w ciągu 1 sekundy samochód jadący z prędkością 50km/h przejeżdża około 17m. Dystans ten zwiększa się wraz z prędkością. Wystarczy pomyśleć, jak dużo może się wydarzyć na drodze w ciągu tych kilku sekund. Może jednak ten sms może poczekać, aż się zatrzymacie.

Jazda samochodem może być przyjemnością, jednak tylko wtedy, kiedy zachowa się rozsądek i odpowiednią uwagę na drodze. Istnieją też inne czynniki, które wpływają na bezpieczeństwo na drodze, między innymi kondycja i stan samochodu. Jednak wypożyczając samochód wypożyczalni AS-Car, nie musisz się o to martwić, ponieważ dostarczamy samochody w pełni sprawne w wyznaczone miejsce.