Zamierzasz wypożyczyć samochód na wyjeździe lub wakacjach i chcesz mieć pewność, że cały proces przejdziesz gładko i nic Cię nie zaskoczy. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak w większości wypożyczalni wyglądają formalności.
Wiek wypożyczonego samochodu
Ile masz lat i jak długo masz prawo jazdy? Osoba, która chce wynająć samochód powinna mieć ukończone 21 lat (ale nie więcej niż 70 lat) i od co najmniej roku posiadać ważne prawo jazdy. Dokument powinien uprawniać do kierowania samochodem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W celu podpisania umowy miej przy sobie dowód osobisty lub paszport (lepiej dowód osobisty). Nie zapomnij o prawie jazdy!
Kaucja za wypożyczenie samochodu
Posiadanie karty kredytowej znacznie ułatwia proces wypożyczenia samochodu. Jeśli posiadasz kartę kredytową, to w wielu wypożyczalniach, na czas najmu, właśnie na niej, zostanie zablokowana kaucja. Możliwa jest również kaucja gotówkowa lub pozostawienie swojego samochodu w ramach kaucji. Niektóre wypożyczalnie akceptują również inne formy zabezpieczenia: kartę debetową, przelew na rachunek bankowy, e-przelew, gotówkę. Ważne: opłaty za wynajem zazwyczaj pobierane są z góry. Jeśli po okresie wynajmu auto zwracane jest bez uszkodzenia, kaucja w całości wraca na Twoje konto.
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu w Gdańsku?
Rozpatrując oferty wypożyczalni samochodów warto zwrócić uwagę na to, co zawiera cena najmu. Czy mieści się w niej ubezpieczenie (AC, OC, NNW, od skutków kolizji (CDW), od kradzieży pojazdu (TP)), opłata rejestracyjna (VRF), podatek VAT? Pamiętaj, że paliwo najczęściej nie jest wliczone w cenę najmu. Jeśli odbierasz samochód z pełnym bankiem, na koniec jesteś zobligowany/a do zwrócenia go w takim samym stanie (z pełnym zbiornikiem paliwa).
Jakie są limity dobowe kilometrów w wypożyczalni samochodów w Gdańsku?
Część wypożyczalni wyznacza dzienne limity kilometrów, jakie możesz przejechać. Jeśli planujesz wycieczkę poza miasto lub intensywne przemieszczanie się na większych odległościach – zwróć na to uwagę. Po przekroczeniu limitu kilometrów naliczana jest opłata, średnio 0,30 zł/km. Ważne: Na wyjazd za granicę pożyczonym samochodem należy mieć dodatkowe zezwolenie! Jeśli będziesz przekraczać granicę państwa, koniecznie zgłoś to firmie wynajmującej samochód.
Koszty dodatkowe za wypożyczenie samochodu
Wypożyczalnie samochodów w Gdańsku i nie tylko,oferują dodatkowe opcje (takie jak GPS, czy fotelik dla dziecka), które mogą, ale nie muszą, zwiększać ostateczną kwotę do zapłaty. Zapoznaj się z cennikiem i porównaj pomiędzy wypożyczalniami, by znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie dla siebie. W umowie zwracaj uwagę na tego typu zapisy:
„Opłata za obsługę poza godzinami otwarcia biura (w godz. 20-8), w dni świąteczne oraz weekendy – x zł”
„Opłata przygotowawcza (bez względu na okres najmu) – x zł jednorazowo”
„Za płatność kartą doliczamy x%”
„Opłata za rezygnację z najmu x%, lecz nie mniej niż xzł.
Jeśli całkowita cena najmu nie przekraczała kwoty x zł, to odszkodowanie będzie równe cenie najmu”
„Podane ceny są cenami netto”
Ceny w sezonie letnim (czerwiec, lipiec, sierpień) oraz w okresie Świąt są podwyższone o x% w stosunku do kwot określonych w cenniku
„Nie ma możliwości doubezpieczenia”
Wiedząc na co zwracać uwagę, gdy chcemy wynająć samochód, można sporo zaoszczędzić. Lepiej porównać kilka ofert, by wybrać tę najkorzystniejszą. Dlatego już dziś zachęcamy Cię do skorzystania z naszej oferty – nie ma ukrytych kosztów, a podane ceny najmu, są cenami brutto, nie znajdziesz też u nas zapisów małym druczkiem.