Jazda samochodem po zmroku może sprawiać dużą przyjemność. W końcu tylko o tej porze nie spotkamy się z żadnymi korkami na drodze, które są nam tak dobrze znane z drogi do pracy. Podmiejskie trasy są szczególnie kojące, gdyż podróżuje się nimi niemal jak przez zupełnie odosobnione miejsce. Jednak mimo niezaprzeczalnych plusów, nocne wojaże są również niebezpieczne. Chcąc zadbać o Wasze bezpieczeństwo, przedstawiamy Wam kilka rzeczy, na które musicie uważać udając się w nocną podróż.
Jest ciemno, z radia słychać spokojną muzykę, a Wy odprężeni wygodnie siedzicie w fotelu kierowcy. Długie światła pozwalają Wam czuć się w miarę bezpiecznie, ponieważ macie dobrze oświetloną drogę. Z uwagi na to, że jesteście sami na trasie możliwe, że jedziecie trochę szybciej niż powinniście. Nagle widzicie, że ktoś się zbliża z naprzeciwka. Co robicie?
Dostosujcie prędkość do nowych warunków
Naturalną reakcją każdego kierowcy powinno być przełączenie świateł na światła mijania. Jednak to nie jedyne, co należy zrobić w tej sytuacji. Powinniśmy pamiętać, że nasza prędkość powinna być zawsze dostosowana do warunków panujących na drodze. Mając włączone długie światła, mamy większe pole widzenia, co daje nam większe szanse na wyhamowanie przed przeszkodą nawet przy dużej prędkości. Wyłączając te światła, pole widzenia ulega znacznemu skróceniu, co powinniśmy wziąć pod uwagę dostosowując prędkość. Zawsze lepiej zwolnić i dać sobie szansę na ominięcie przeszkody w odpowiednim momencie.
Nie dajcie się oślepić
Nocą nasze oczy pracują nieco inaczej niż za dnia. Gdy natężenie światła jest duże, nasze źrenice się kurczą ograniczając nasze pole widzenia. Dlatego w ciemnościach nasze źrenice są duże i pozwalają nam lepiej widzieć. Podróżując nocą, samochody, które nas mijają potrafią nas oślepić właśnie w uwagi na zdolność oka do adaptacji do nowych warunków. Ważne jest, aby nigdy nie patrzeć w światła mijającego nas samochodu, ponieważ efekt zwężonych źrenic utrzyma się na dłużej, co stanowi duże niebezpieczeństwo i ogólną dezorientację.
Bądźcie czujni
Organizm człowieka jest wyposażony w zegar biologiczny, który w naturalny sposób jest zaprogramowany, aby za dnia pracować na maksymalnych obrotach, a wieczorami wypoczywać. Bierzmy to pod uwagę podczas nocnych podróży. Wieczorami nasze zmysły, szczególnie zmysł słuchu i wzroku, jest troszkę upośledzony, co wpływa na czas naszych reakcji.
Dbajcie o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu
Długie światła możecie wykorzystać na wiele sposobów. Na przykład do ostrzegania innych lub informowania o tym, że nadjeżdżacie. Taki manewr bardzo się przydaje na ciasnych skrzyżowaniach, a nawet do informowania rowerzystów, że jedziecie tuż za nimi. Taka opcja jest znacznie lepsza niż klakson, który może wystraszyć. Jeżeli będziecie jechali nocą za innym samochodem, pamiętajcie, aby zachować odpowiednią odległość. Gdy staniecie zbyt blisko, wasze światła będą obijały się od lusterka i oślepiały kierowcę. Nikt tego nie lubi. Jeśli chodzi o odwrotną sytuację, kiedy ktoś będzie stał za Wami, to starajcie się używać hamulca ręcznego, aby nie oślepiać niepotrzebnie czerwonymi światłami stopu.
Nocna jazda wymaga nieco więcej uwagi niż za dnia. Trzymając się tych kilku zasad oraz ogólnej kultury jazdy można bez obaw wyruszyć w podróż po zachodzie słońca. Jeżeli chcecie wypróbować nasze porady na trasie zapraszamy do zapoznania się ofertą wypożyczalni samochodów As-car Rent!