Jeżdżąc latem w długie podróże nie wyobrażamy sobie samochodu bez klimatyzacji. To właśnie ona daje nam przyjemne uczucie chłodu. Dzięki temu, podróż jest o wiele mniej męcząca. Aż chce się gdzieś jechać! Tylko jak posługiwać się klimatyzacją, aby pracowała jak najlepiej? I co zrobić, aby o nią zadbać?

Należy zacząć od tego, że klimatyzacji powinno się używać przez cały rok. Nie tylko latem, gdy jest gorąco, albo zimą, gdy chcemy odparować szyby. Włączajmy klimatyzację chociaż raz tygodniu, aby urządzenie mogło nasmarować się olejem, który znajduje się w jego wnętrzu. Zapobiegnie to korozji oraz niechcianemu tarciu. A przede wszystkim, wydłuży żywotność naszego sprzętu.

Czyszczenie

To bardzo istotne, żeby tego nie zaniedbywać. Z uwagi na to, że jest to czynność skomplikowana, konieczna jest wizyta w wyspecjalizowanym serwisie. Zawsze kiedy zauważymy, że klimatyzacja nie działa tak jak powinna, czy czujemy jakiś nieprzyjemny zapach, powinniśmy zrobić przegląd sprzętu. Możliwe, że przez natężenie zanieczyszczeń, filtry zostały pozapychane, albo jakaś część urządzenia uległa uszkodzeniu. Nie można lekceważyć takich znaków. Bagatelizowanie sygnałów może nas dużo kosztować. Nie tylko w postaci wysokiego rachunku od serwisanta, ale również poprzez problemy zdrowotne. Aby unikać problemów, lepiej co roku zgłosić się na czyszczenie sprzętu i wymianę filtra kabinowego. A raz na trzy lata wymienić filtr osuszacz.

W jakich sytuacjach używać klimatyzacji?

Najczęściej klimatyzacji używamy latem. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Ale dużo osób nie wie jak poprawnie używać tego sprzętu podczas upałów. Oto kilka wskazówek.

  1. Po wejściu do nagrzanego samochodu nie włączajmy od razu klimatyzacji. Najlepiej otwórzmy wszystkie drzwi na chwilę, aby ciepłe powietrze uciekło z wnętrza. Dzięki temu nasze urządzenie chłodzące będzie mniej obciążone i szybciej uzyskamy oczekiwany efekt.
  2. Nie zostawiajmy samochodu na słońcu. Zawsze, gdy mamy możliwość, parkujmy w miejscu, gdzie nasz samochód będzie osłonięty przez promieniami. Temperatura wnętrza auta, narażonego na ciągłe działanie słońca, potrafi sięgać nawet 60 stopni Celsjusza! Mimo, że klimatyzacja jest przygotowana na pracę w ekstremalnych warunkach, takie ciepło może ją uszkodzić.
  3. Ważne jest, żeby zawsze zamykać okna, kiedy chcemy używać klimatyzacji. Nie ma sensu jej używać, kiedy wpuszczamy przez okno ciepłe powietrze.
  4. Starajmy się, aby temperatura wewnątrz auta była około 5 stopni Celsjusza niższa niż na zewnątrz. To pozwoli nam uniknąć szoku termicznego. Dodatkowo zmniejszaj temperaturę stopniowo, aby organizm miał szansę się przystosować.

Te rady z pewnością przydadzą się latem oraz w inne cieplejsze dni. Oprócz tych powyżej, warto też wiedzieć, że kiedy włączamy obieg zamknięty klimatyzacji, powietrze wewnątrz auta staje się suche. Aby uniknąć podrażnienia naszych błon śluzowych, po kilku minutach przełączajmy tryb na obieg zewnętrzny. Suche powietrze nie służy dobrze naszemu organizmowi. Dobrą praktyką jest również nakierowanie nawiewów w stronę przedniej szyby i drzwi. Pozwoli nam to na uniknięcie uporczywego kataru.

Klimatyzacja potrafi być wybawieniem dla posiadaczy aut. Dzięki niej nie straszne upały i zaparowane szyby zimą. Trzeba pamiętać, że tak jak zadbamy o nasz sprzęt, tak będzie nam służył. Więc nie zapominajmy o przeglądach i czyszczeniu, bo naprawdę warto. Tym bardziej, jeśli spęczamy w samochodzie dużą część czasu. Jeżeli nie chcesz się martwić o to czy Twoja klimatyzacja spełni Twoje oczekiwania, wynajmij samochód! Nasza oferta zawiera tylko sprawdzone samochody, które idealnie sprawdzą się w długiej podróży.