Każdy kto kiedykolwiek kupował nowy samochód wie, jak na początku się o niego dba. Przez pierwsze tygodnie jest zupełny zakaz jedzenia i picia w trakcie jazdy, żeby niczego przypadkiem nie ubrudzić, a o paleniu papierosów nie ma mowy. Z czasem jednak człowiek się przyzwyczaja i żadna plama już nie robi wrażenia. O ile takie zabrudzenia nie są uciążliwe, to już zapachy, które mogą się wydzielać, są drażniące. Co więc zrobić, aby się ich pozbyć?

Rozlana kawa, resztki jedzenia pod siedzeniem, palenie papierosów oraz brudny filtr kabinowy, to główne powody powstawania nieprzyjemnych aromatów. Czasami ludzie próbują je zakamuflować za pomocą odświeżaczy powietrza, jednak to rozwiązuje problem tylko na chwilę. Chcą pozbyć się problemu na stałe, trzeba usunąć źródło zapachu.

Sprzątanie

Odkurzanie samochodu jest czynnością, którą powinno się wykonywać minimum raz w miesiącu. Jednak wiadomo, że nie zawsze każdy ma czas, aby robić to regularnie. Podczas takiego zabiegu, trzeba pamiętać, aby dokładnie odkurzyć wszystkie siedzenia, a także bagażnik oraz przestrzenie pod siedzeniami. Koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie kieszenie i pojemniki w samochodzie, ponieważ może akurat w nich ukryło się źródło nieprzyjemnego zapachu. Następnie należy zaopatrzyć się w bawełnianą ściereczkę i preparat do czyszczenia tapicerki. Jeżeli po wykonaniu wszystkich tych czynności nadal nie uzyskało się oczekiwanego efekty, oznacza to, że problem tkwi głębiej.

Trudne plamy

Odkurzanie czasami wszystkiego nie załatwi i potrzebna jest pomoc silniejszych detergentów. Po zlokalizowaniu plamy, należy potraktować ją silnym środkiem czyszczącym, ale dopiero po upewnieniu się, że nie zaszkodzi on wnętrzu samochodu. Najlepiej wykonać próbę czyszczenia na niewidocznym miejscu, aby upewnić się, czy środek nie odbarwi tapicerki. Najbezpieczniej jednak w takim wypadku oddać samochód do czyszczenie wyspecjalizowanej firmie, która sama dobierze odpowiednie środki czystości.

Wymian filtra kabinowego

Klimatyzacja nie jest wieczna i jej elementy z czasem się zużywają. Tak właśnie dzieje się z filtrem, który odpowiada za czyszczeni powietrza wpadającego do wnętrza samochodu. Pod wpływem kurzu i innych zanieczyszczeń, filtr się brudzi, a w efekcie zapycha. Ciepło może spowodować, że z klimatyzacji zaczną wydzielać się zapachy, o których nikt nie powie, że są przyjemne. Rozwiązaniem tego problemu jest wymiana filtra na nowy. Producenci zalecają, aby wymieniać filtr kabinowy co około 12 miesięcy. Dzięki temu, kierowca będzie miał stały dopływ czystego powietrza. Wszyscy, którzy mają problemy z astmą i alergią powinni regularnie wymieniać ten element wyposażenia samochodu, aby uniknąć nasilenia nieprzyjemnych objawów.

Brzydki zapach może znaczeni utrudniać codzienną jazdę samochodem. Nie trzeba się jednak z tym męczyć, wystarczy tylko zlokalizować źródło problemu i je zlikwidować. Pamiętajcie, zawieszki zapachowe, to tylko czasowe rozwiązanie, które może doprowadzić do jeszcze gorszego zapachu niż wcześniej. Takich problemów nie mają osoby wypożyczające samochody z As-Car, które są dokładnie czyszczone po każdym użytkowniku.