Ze wstępnych danych KGP wynika, że w 2018 roku na polskich drogach zginęło 2838 osób, a ok 37 tys. zostało rannych. Liczba wypadków wyniosła zaś 31 tysięcy, nieco mniej niż w roku 2017. Na polskich drogach wciąż nie jest bezpiecznie. Jak poprawić bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników ruchu? Wskazówek może być wiele. Coraz popularniejszy wśród kierowców jest defensive driving. Na czym polega ten sposób prowadzenia samochodu?
Zasady bezpiecznej jazdy zostały opracowane przez Amerykanina Chrisa Imhoffa już kilkadziesiąt lat temu. Pierwszy kurs jazdy zgodnie z zasadami defensive driving został przeprowadzony w 1964 roku. Ten sposób prowadzenia wymaga od kierowcy skupienia i pełnej świadomości. Określa się go niekiedy jazdą proaktywną, w której kierowca obserwuje wydarzenia na drodze i staje się kreatorem tego, co dzieje się w ruchu drogowym. Jakie zasady są tu szczególnie istotne?
Obserwacja
Uważność i dokładna obserwacja innych uczestników ruchu (innych kierowców, pieszych) pozwala uniknąć niebezpieczeństwa. Dzięki szybkiemu dostrzeżeniu zagrożenia, mamy dłuższy czas na odpowiednią reakcję. Jedna z zasad głosi – oczekuj nieoczekiwanego. Na podstawie obserwacji możesz przewidzieć najróżniejsze scenariusze i skutecznie się na nie przygotować.
Przestrzegaj zasad ruchu drogowego
Choć czasami mamy tendencję do łamania przepisów ruchu drogowego, bezpieczna jazda narzuca nam ich ścisłe przestrzeganie. Jeśli na danym odcinku wprowadzono ograniczenie prędkości lub zakaz wyprzedzania, załóżmy, że takie ograniczenie ma swoje uzasadnienie i nie pozwalajmy sobie na nadużycia.
Bądź rozważny
Twoje zachowanie na drodze ma znaczny wpływ na innych użytkowników ruchu. Zawsze lepiej zachować odpowiednią odległość od innych pojazdów, a także dostosować prędkość przemieszczania się. Uchroni nas to przed wykonywaniem gwałtownych manewrów, które mogą być niebezpieczne, gdyż mogą wywołać nieoczekiwaną reakcję innych kierowców.
Bądź kulturalny
Kultura jazdy w Polsce wciąż kuleje. Jeśli prowadzisz samochód – bądź cierpliwy i wybaczaj innym kierowcom ich zachowania. Nerwy i stres mogą doprowadzić do niebezpiecznych wydarzeń na drodze. Nie zaniedbuj również swoich obowiązków informacyjnych – pamiętaj o użyciu kierunkowskazów czy świateł.
Unikaj rozproszenia
Dla wielu osób prowadzenie pojazdu z czasem staje się rutyną. Defensive driving wymaga od nas takiej uważności, jak przy pierwszym samodzielnym prowadzeniu samochodu. Powinniśmy skupić się na wykonywanej czynności, unikać rozpraszaczy, np. rozmowy z pasażerami czy przez zestaw głośnomówiący, zwłaszcza gdy poruszamy się w mieście.
Elastyczność
Bezpieczna jazda to jazda dostosowana nie tylko do zachowania innych użytkowników ruchu. Musisz również wyczuć własny samochód, poznać, jaka jest droga hamowania, jak szybko może się rozpędzić itd. Ważne są tutaj również warunki atmosferyczne. Śliska nawierzchnia wymaga znacznej redukcji prędkości, a duże nasłonecznienie i wysoka temperatura – czujności.