Umowa wynajmu samochodu to obowiązkowy dokument, który muszą zawrzeć dwie strony – wypożyczalnia samochodów oraz osoba (lub firma) najmująca pojazd. Jakie informacje powinny znaleźć się w takim dokumencie?
Dlaczego należy podpisać umowę?
Umowa wynajmu samochodu, podobnie jak każdy inny tego typu dokument ma m. in. za zadanie chronić obie strony ją zawierające. Informacje w niej zawarte określają ogólne warunki najmu, jak i kary stosowane w razie ich naruszenia. Osoba podpisująca umowę bierze na siebie pełną odpowiedzialność za pojazd na czas trwania wynajmu.
Niezbędne elementy umowy wynajmu samochodu
Wypożyczalnie samochodów mogą różnić się między sobą warunkami najmu, dlatego każda umowa musi być wnikliwie sprawdzona przed jej podpisaniem. Każdy kontrakt powinien zawierać najważniejsze dane, którymi są:
- Wskazanie wynajmującego pojazd i najemcy, czyli określenie stron umowy. Ich dane muszą być zgodne z tymi, które znajdują się na dokumentach tożsamości
- Datę zawarcia umowy i podpisy obu stron
- Treść umowy (oświadczenie woli), w której opisany jest przedmiot najmu oraz jej warunki.
Najważniejsze punkty umowy wynajmu auta to:
– Szczegółowy opis samochodu. Musi on zawierać informacje o marce i modelu, roku jego produkcji, numerze rejestracyjnym pojazdu, jego kolorze, pojemności skokowej silnika. Ponadto powinien się w nim znaleźć opis wyposażenia, a także numer VIN nadwozia zgodny z danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym oraz tymi, wybitymi na karoserii auta.
– Czas trwania umowy. Może być ona krótkoterminowa (1-30 dni), średnioterminowa (1-24 miesiące), długoterminowa (2-5 lat).
– Wysokość i termin zapłaty czynszu.
– Informacja o dodatkowych opłatach za eksploatację.
– Limit kilometrów do pokonania w miesiącu (występuje głównie w przypadku umów średnio- i długoterminowych).
– Polityka paliwowa. Jeśli samochód został wypożyczony z pełnym bakiem paliwa, to powinien być zwrócony również z takim stanem.
– Istniejące ewentualne uszkodzenia pojazdu (m. in. rysy, wgniecenia, odpryski lakieru).
– Szczegóły ochrony ubezpieczeniowej.
– Pakiet dodatkowych usług, jak np. pomoc w nagłych sytuacjach, oferta otrzymania samochodu zastępczego na wypadek awarii.
– Wysokość kaucji za samochód i warunki jej odzyskania.
Opłaty eksploatacyjne wynajętego pojazdu
Jednym z ważniejszych pytań dotyczących eksploatacji wynajmowanych pojazdów jest wysokość opłat, które ponosimy. W zdecydowanej większości przypadków jest to miesięczna rata oraz koszty ponoszone za paliwo. Reszta opłat takich jak ubezpieczenie czy Assistance, zawarte są w czynszu. Oczywiście wszystko zależy od tego, na jaki pakiet rozszerzeń zdecyduje się osoba wynajmująca samochód.
Mimo, że czytanie umów nie należy do najprzyjemniejszych czynności (często z uwagi na ich obszerność i kompleksowość), to przed złożeniem na niej podpisu, należy dokładnie zapoznać się z treścią dokumentu, aby uniknąć niedopowiedzeń i ewentualnych nieprzyjemności w przyszłości. Jest to szczególnie ważne w przypadku korzystania z usług różnych wypożyczalni, które określają własne warunki najmu.