Samochód dla wielu osób to dziś nieodłączny element codzienności. Pozwala na szybsze dotarcie do pracy, odwiezienie dzieci do szkoły, załatwienie spraw w urzędach czy wygodne zrobienie zakupów. Rzeczywistość może czasami pokrzyżować nasze plany – nieoczekiwane wydarzenia na drodze, tj. stłuczka czy poważny wypadek, może uniemożliwić nam korzystanie pojazdu. W takiej sytuacji mamy jednak prawo do skorzystania z pojazdu zastępczego z OC sprawcy. O czym należy pamiętać, jeśli będziemy do tego zmuszeni?
Na czym polega wynajem samochodu z OC sprawcy?
Obowiązek ubezpieczenia OC obejmuje wiele wydarzeń, do których dochodzi na drogach każdego dnia. Pozwala sprawcom wypadków na uniknięcie kosztów związanych ze spowodowaną przez nich szkodą. Każda polisa uwzględnia obowiązek dostarczenia pojazdu zastępczego osobie poszkodowanej w wypadku. Wszelkie regulacje i powinności rozstrzygnął w 2013 roku Sąd Najwyższy, precyzyjnie określając powinności agencji ubezpieczeniowej, u której sprawca wypadku wykupił polisę.
Jeśli w wyniku wypadku zostaliśmy poszkodowani i nie mamy możliwości korzystać z naszego samochodu, mamy prawo do pojazdu zastępczego z OC sprawcy. Dziś najczęściej usługa ta realizowana jest na zasadzie bezgotówkowego rozliczania najmu, tzn. że nie musimy czekać na odszkodowanie – agencja ubezpieczeniowa sama ureguluje kwestię płatności za wynajem pojazdu z wypożyczalnią.
Czy agencja może odmówić nam wypożyczenia samochodu?
W zdecydowanej większości przypadków – nie. Jeśli nie mamy możliwości korzystania z własnego pojazdu, ubezpieczyciel ma obowiązek dostarczenia nam pojazdu zastępczego. Musimy być jednak przygotowani na to, żeby udokumentować. iż samochód jest nam potrzebny w codziennym funkcjonowaniu i trudno byłoby się bez niego obejść. Odmowy możemy spodziewać się jeszcze w jednym przypadku – kiedy posiadamy drugi pojazd i możemy z niego bez przeszkód korzystać na co dzień. Jeszcze inna kwestia, o której należy pamiętać, to równowartość pojazdu uszkodzonego oraz wypożyczonego. Nie możemy domagać się wypożyczenia samochodu o większej wartości niż posiadany przez nas.
Jak długo możemy korzystać z samochodu na koszt OC sprawcy?
Obowiązek odszkodowawczy zmusza ubezpieczyciela do pokrycia kosztów wynajmu samochodu na czas naprawy naszego pojazdu. Oznacza to w praktyce tyle, że z dniem zgłoszenia i oddania auta do warsztatu aż do dnia odbioru sprawnego samochodu możemy korzystać z pojazdu wynajętego z OC sprawcy. Jeśli auto nie będzie nadawać się do naprawy (szkoda całkowita), koniec okresu wypożyczenia następuje w dniu otrzymania odszkodowania, choć czasem może być przedłużony aż do dnia zakupu nowego pojazdu.
Skąd wypożyczyć samochód?
Musimy pamiętać o tym, że nie zawsze będziemy mieli możliwość wynajęcia pojazdu z konkretnego przedsiębiorstwa. W zależności od agencji możemy spodziewać się, że auto zostanie wskazane z konkretnego warsztatu albo wypożyczalni samochodów, która współpracuje z danym ubezpieczycielem. W większości przypadków sami zdecydujemy, z której wypożyczalni skorzystamy. Nie będziemy musieli martwić się formalnościami – agencja i firma zajmująca się wynajmem samochodów zajmą się tym za nas.