Pewnie wielu z Was zgodzi się ze mną, że tankowanie jest jedną z najmniej przyjemnych czynności związanych z jazdą samochodem. Niemal każda dłuższa podróż wiąże się z przekalkulowaniem, czy jeden pełen bak wystarczy? Niezależnie od tego czy jeździ się na benzynę, gaz czy diesel, to dotyczy wszystkich. Jednak z pomocą przychodzi ekojazda, która może zmniejszyć częstotliwość zjazdów na stację beznynową i sprawić, że jazda samochodem będzie jeszcze większą przyjemnością.
Co to jest ekojazda?
Ekonomiczny styl jazdy, ecodriving i ekojazda to określenia stosowane zamiennie, które odpowiadają za pewien sposób na oszczędzanie paliwa podczas jazdy samochodem. Fachowcy obliczyli, że stosując się do zasad ekojazdy można zaoszczędzić od 5 do 25% paliwa, które przeciętnie zużywamy w trakcie prowadzenia auta. Brzmi zachęcająco? Oczywiście! W perspektywie długoterminowej daje to bardzo duże oszczędności. Oprócz tego, taki styl jazdy ma pozytywny wpływ na środowisko.
Od kilku lat widać wyraźny trend w szerzącej się modzie na ecodriving. Wielu ludzi deklaruje, że stosuje się do zasad, jednak patrząc na to, co się dzieje na ulicach, ciężko w to uwierzyć. Zapał do tego stylu jazdy zazwyczaj mija zaraz po wjechaniu na długą prostą. Pierwszą i najważniejszą sprawą jest zmiana nastawienia i kultury jazdy. Rozpoczynając swoja przygodę z ekojazdą należy pamiętać, że dobre chęci to nie wszystko. Efekty będą widoczne dopiero po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych zasad w życie i trzymaniu się ich podczas każdej jazdy.
Ecodriving w praktyce
Pierwszym krokiem do wprowadzenia ekojazdy powinien być przegląd auta. Wypożyczalnia samochodów Gdańsk wie o tym, że trzeba tak przygotować samochód, aby żadne jego elementy nie powodowały zwiększenia zużycia paliwa. Przede wszystkim należy skontrolować ciśnienie w oponach. Zbyt niskie powoduje, że tarcie między oponą a nawierzchnią jest za duże i przyczynia się do nadmiernego spalania paliwa. Sprawdzić należy również amortyzatory, półosie, sprężyny oraz filtr paliwa i powietrza.
Po przygotowaniu pojazdu w ten sposób, można zacząć wprowadzać korekty do swojego sposobu prowadzenia samochodu. Na co trzeba zwrócić uwagę?
Rozruch auta
Zasada jest prosta: wsiadasz, odpalasz, jedziesz. Panuje mylne przeświadczenie, że zimą samochód należy włączyć i poczekać aż się trochę nagrzeje. Po pierwsze jest to niedozwolone przez prawo i można otrzymać za takie zachowanie mandat, a po drugie działa to na niekorzyść silnika. Specjaliści mówią, że samochód należy wprowadzić w ruch od razu po odpaleniu, ponieważ dzięki temu układ dużo szybciej się rozgrzeje. Wprowadzając samochód w ruch starajcie się dynamicznie rozpędzić, aby szybko osiągnąć określoną prędkość.
Zmiana biegów
W większości modeli samochodów zaleca się, aby zmieniać bieg na wyższy, kiedy silnik osiągnie około 2500 obr/min. Starajcie się również zawsze jeździć na najwyższym możliwym biegu dla danej prędkości.
Hamowanie
Kluczową sprawą w ecodrivingu jest przewidywanie. Dzięki ocenie sytuacji na drodze można tak manewrować samochodem, aby jego poruszanie się było jak najbardziej płynne. Należy unikać gwałtownego hamowania i zastąpić je hamowaniem silnikiem. Widząc przed sobą zatrzymujące się samochody lub zapalające się czerwone światło trzeba zacząć zmieniać biegi na coraz niższe, aż dojedzie się do drugiego biegu i zacznie wciskać sprzęgło do końca, aż samochód się zatrzyma. Każda podróż samochodem powinna polegać na doszkalaniu swoich umiejętności odmierzania odległości i sztuki hamowania za pomocą odpowiedniego posługiwania się skrzynią biegów.
Ekojazda sprawia, że podróż samochodem może dawać jeszcze więcej przyjemności, a dodatkowo wpłynąć pozytywnie na nasz budżet. Stosując się do powyższych zasad odczuje to nie tylko Wasz portfel, ale również środowisko. Może chciałbyś sprawdzić, czy potrafisz trzymać się tych wytycznych podczas jazdy? Wypożyczając samochód As-car dostaniecie w pełni sprawny samochód, który jest gotowy na ekojazdę razem z Wami.